.:MENU KRYESORE:.
     

               .:KONTAKTO:.

               

 
 
.:LIDHJE LINKS:.
 
Mirėserdhėt Vizitorė
 
User:
Pass:
AutoIdentifikim:
 
Regjistrohu!
   
 

               .:SONDAZHE::

C'mendim keni per faqen Shkodrane?
Mire
Shum mire
Keq
Nuk e njof fare
1 Totali i votave
Shko tek sondazhi...

            .:MENU PORTALI:.

 Hyrje
 Forumi
 Chat
 Galeria
 Lajmet
 Shkarkime
 Shėnimet
 TopSite
 Gazeta Shkodra
 Faqet
 Fjalor Elektronik
 Citime

              .:MENU FORUM:.

 Postimet e reja
 Pėrdorues
 Grupet
 Ndihmė

                 .:KERKO:.

  Faqe Brėnda
  Imazhet
  Shkarkimet
  Gazeta Shkodra
  Forumi

 


              .:KRIJO NJE FAQE:.

              

 

.:STATISTIKAT:.

 

                .:DESING BY:.

                 .:VIZITORE:.

              ShkodraWeb Site Counter

              Contatore visite gratuito

 

.:Permbajtja:.                                                                                                              

Institucione Kulturore dhe Sociale tė Qytetit

Fototeka "MARUBI".

Arti i fotografimit nė vendin tonė zė fill nė Shkodėr nė vitet '50 tė shekullit XIX dhe lidhet me emrin e Pietro Marubit (1834 - 1903) me origjinė nga Piacenca (Itali). I ardhur si azilant politik nė Shkodėr, ku dhe u vendos duke themeluar studion fotografike "Marubi", e para e kėtij lloji nė Shqipėri. Puna e tij mbi dyzetvjeēare si fotograf ka lėnė gjurmė tė rėndėsishme, me vlera historike dhe artistike.

Ndėr fotografitė mė tė herėshme konsiderohen ato tė Hamz Kazazit (1858) dhe Leonardo de Martino-s (1859).

Nė studion "Marubi" pati njėkohėsisht kontributin e vet modest edhe nxėnėsi i mjeshtrit italian, Mati Kodheli, me origjinė nga fshati Kodhel i Zadrimės qė fatkeqėsisht vdiq i ri (1862 - 1881). Nga viti 1885 nė kėtė studio punoi edhe vėllai i Matisė, Keli (1870 - 1940) i cili, me vdekjen e Mjeshtrit trashėgoi studion dhe filloi punen i pavarur. Ky i fundit mbajti paskėtaj pėr nderim e mirėnjohje tė mėsuesit bujar, mbiemrin "Marubi"si mbiemėr tė vet.

Krahas rritjes sė kėrkesave tė publikut, rritet dhe aktiviteti i studios "Marubi", duke ndjekur hap pas hapi teknikat evolutive tė fotografimit e duke u shquar pėr cilėsi tė lartė deri nė realizimin e fotografisė sė mirėfilltė artistike.

Brezi i tretė i dinastisė "Marubi", pas vdekjes sė Kelit, pėrfaqėsohet nga biri i tij, Gega, i cili e trashėgoi kėtė thesar tė vyer dhe e pasuroi mė tej atė, duke punuar me po atė pėrkushtim e profesionalizėm deri mė fund tė jetės sė tij.

Nė vitin 1970, fotografi i shquar Gegė Marubi ia dhuroi shtetit  shqiptar kėtė koleksion, fryt i njė pune tė pandėrprerė njėqind e sa vjeēare, ku shkrihen sė bashku arti dhe kujtesa e Shkodrės dhe e kombit tonė, i cili pėrmban rreth 160.000 negativė nė pllaka xhami e nė celuloid. Me bazėn e kėtyre fondeve u krijua fototeka “Marubi” e cila pėrfshin edhe katėr arkiva tė tjera negativesh  me vlera tė spikatura, nga fotografėt e shquar shkodranė. Respektivisht Shan Pici, Rraboshta,  Dedė Jakova e Angjelin Nėnshati, duke e trefishuar pothuajse numrin e negativave nė kėtė fototekė. Vlen tė theksohet se secili prej kėtyre fotografėve kishte krijuar profilin e vet artistik.

Fondet prej mbi 400.000 negativash, pėrveē harkut tė gjatė kohor, kanė njė shtrirje gjeografike pėrtej kufinjve tė qytetit e qarkut tė Shkodrės. Aty janė fiksuar pėrveē mijėra e mijėra individė qytetarė ose jo tė Shkodrės, qindra ngjarje historike lokale e kombėtare, kronika tė pėrditshme tė qytetit, persona tė njohur publikė e personalitete tė fushave tė ndryshme tė jetės politike, ekonomike, shoqėrore e kulturore.

 


Foto nga Studio "MARUBI"

Gjithashtu ėshtė dokumentuar urbanistika e monumente tė qytetit tė Shkodrės e tė pjesės mė tė madhe tė qyteteve tė Shqipėrisė dhe Malit tė Zi. Njė vlerė tė veēantė marrin mijėra negativa qė pasqyrojnė veshjet tradicionale, qė pėrfshijnė tė gjitha zonat etnografike tė Shqipėrisė sė Veriut, shtėpitė karakteristike shkodrane dhe ato tė fshatit, Pazari i Madh i Shkodrės, peisazhe natyrore deri nė ato tė Alpeve tė Veriut etj.

Fototeka "Marubi" ruan pėrveē negativeve edhe regjistrat origjinalė, qė nga viti 1918, ku janė tė regjistruar me saktėsi emrat e personave, grupeve dhe datat e sakta tė fotografimit. Njė punė e mirė dhe e kujdesshme ėshtė bėrė nga vetė Kel Marubi, pėr tė vėnė nė dukje pėrmbajtjen e negativave tė punuar nga paraardhėsit e tij.

Me vlera tė veēanta muzeale janė edhe objektet e materialet e pėrdorura nga Marubėt dhe fotografėt e tjerė nė studiot e tyre.

Fototeka "Marubi" u vihet nė dispozicion tė gjithė enteve apo klientėve tė interesuar pėr tė shfrytėzuar arkivin e pasur tė saj, duke ofruar njė shėrbim pėrherė e mė tė kualifikuar e tė shpejtė, duke respektuar legjislacionin pėrkatės, nė kushtet e ekonomisė sė tregut. Ajo ruan ekskluzivitetin e plotė mbi kėtė pasuri kombėtare dhe tė drejtat e autorit.

Gjatė viteve tė fundit ėshtė zhvilluar njė veprimtari e dendur dhe e larmishme nė drejtim tė promovimit tė vlerave tė kėsaj Fototeke. Janė hapur periodikisht disa fotoekspozita brenda dhe jashtė vendit. Njėkohėsisht janė botuar deri mė tani disa albume me tematika tė ndryshme nga vetė institucioni apo nė bashkėpunim me institucione tė huaja.

Nė bashkėpunim me institucione tė specializuara simotra e partnerė tė tjerė tė huaj europianė po punohet me mbi njė platformė tė studjuar e perspektive pėr realizimin hap pas hapi tė disa projekteve nė drejtim tė pėrmirėsimit tė kushteve tė konservimit tė negativave sipas standarteve bashkėkohore e njė shėrbimi sa mė tė kualifikuar e tė shpejtė.

Aktualisht po punohet pėr skedimin e dixhitalizuar tė tė gjithė fondeve tė arkivit, proces qė tashmė ėshtė nė rrugėn e realizimit.

Nė fillim tė vitit 2004 Fototeka Marubi, me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, kaloi nė vartėsi tė Ministrisė sė Kulturės Rinisė dhe Sporteve.
 


Foto nga Studio "MARUBI"

Teatri "MIGJENI"

Pėr herė tė parė nė Shqipėri trupat teatrale u krijuan nė Shkodėr para 120 vjetėsh. Nė vitin 1958 u ndėrtua godina e teatrit, me 500 vende dhe me njė arkitekturė tė veēantė, rikonstruktuar nė vitin 2001 nga njė projekt i UNOPS/PASARP, me njė vlerė prej 32.2 milion lekė. Nė skenėn e kėtij teatri janė luajtur pjesėt mė tė famshme tė autoreve botėrore dhe nga gjiri i tij kanė dalė aktorėt nga mė tė mirėt e vendit.
Gjithashtu nė Shkodėr ėshtė vėnė nė skenė opera e parė shqiptare "Mrika" me autor kompozitorin shkodran Preng JAKOVA, ekzekutuar nga orkestra sinfonike dhe interpretues vokal tė Shkodrės.


Godina e Teatrit "MIGJENI"

Kinema "MILLENIUM"

Shkodra ėshtė njė nga qytetet e para nė Shqipėri ku filloi projektimi i filmave kinematografik. Deri nė vitin 1944 qyteti kishte 5 salla kinematografike. Nė vitin 1958 u ndėrtua njė kinema moderne me 600 vende. Ka filluar puna pėr rikonstruksionin e saj me njė projekt financuar nga IDA.


Kinema "REPUBLIKA"

Muzeu Historik

Muzeu Historik i Shkodrės ka nisur tė organizohet qė nė vitin 1947 (nėn emėrtimin "Muzeu Popullor"), por mori formė tė plotė mė 1949. Ai u vendos nė qendėr tė qytetit, nė njė ndėrtesė monumentale tė shek 19, vlerat e sė cilės ia shtonte "Kulla e Sahatit" bashkėngjitur me tė.

Si bazė e eksponateve shėrbyen objektet arkeologjike dhe etnografike tė dy koleksioneve tė pasura tė Kuvendit Jezuit e atij Franēeskan, themeluar qė nga fundi i shek.19 si dhe materiale tė tjera kryesisht etnografike e historike tė familjeve shkodrane. Mė 1953, me pasurimin e mėtejshėm tė tij u bė riorganizimi i tij e ndahet nė disa sektorė, ku pėr shkak tė ideologjizimit, pėrparėsi merr ai i Luftės Nacional-Ēlirimtare dhe i ndėrtimit socialist.Gjatė viteve nė vazhdim ngrihen muze dhe shtėpi-muze tė tjera, duke formuar njė rrjet prej 7 qendrash muzeale.
 


Muzeu i Qytetit "Oso Kuka"

Pas ndėrrimit tė sistemit, me reformat e thella qė u ndėrmorėn nė fillim tė viteve '90 dhe pėr pasojė shtėpitė ku ishin ngritur muzetė iu kthyen ish pronarėve, ky rrjet muzeal u shpėrbė, duke mbetur nė funksion vetėm Muzeu qėndror ku u grumbulluan tė gjitha objektet muzeale tė qendrave muzeale tė mėparėshme. Muzeu Historik u transferua nė banesėn monumentale tė sapo restauruar (shėpi karakteristike shkodrane qė mban emrin "Oso Kuka), ku ndodhet edhe sot. Vazhdoi tė funksionojėedhe Muzeu i Kalasė "Rozafa". Nė vitet '70 nė kėtė institucion u pėrfshi Fototeka "Marubi".
 


Muzeu i Keshtjelles

Sektori i arkeologjisė

Nė nėntor tė vitit 2002 u pėrurua Pavioni i Arkeologjisė nė Muzeun Historik tė Shkodrės, fryt i bashkėpunimit me Universitetin e Firences (Itali). Sipas njė projekti tė pėrbashkėt, duke shfrytėzuar hapėsirat e katit pėrdhes tė ndėrtesės, tė pėrbėrė prej dy sallash, me elementė arkitekturorė tradicionalė e me vlera origjinale tė punimit tė gurit e drurit, gėrshetuar me panelat metalike ekspozuese, realizohet kombinimi ikonstruksioneve tė traditės me ato moderne. Ndriēimi individual i objekteve tė vendosur brenda kubeve prej qelqi, vė nė dukjemirė ato dhe krijon efekte emocinale duke e futur vizitorin nė njė mjedis tė vėrtetė lashtėsie.
Sektori i arkeologjisė ėshtė i vendosur nė katin pėrdhesė tė godinės, me sallat ekspozuese dhe atė tė fondeve. Fondi arkeologjik pėrmban rreth 500 objekte, nga tė cilėt rreth 200, ndėr mė tė pėrzgjedhurit, janė tė ekspozuar ndersa pjesa tjetėr ruhet nė fond. Objektet arkeologjike muzeale tė kėtij sektori pėrfaqėsojnė tė gjitha periudhat historike, nga Neoliti (6000 vjet P.K.) deri nė Mesjetėn e vonė (shek.XVI). Ato kanė njė shtrirje gjeografike qė pėrfshin krejt pellgun e Shkodrės. Njė pjesė e mirė e tyre vjen nga gjetje tė rastit, por ka edhe objeke qė vijnė nga gėrmimet arkeologjike tė ekspeditave tė kryera nė kėtė territor.


Objekt arkeologjik Shek VII-VI P.K.

Nė aspektin funksional objektet mund tė klasifikohen si: vegla pune, enė tė pėrdorimit shtėpiak e tė transportit, objekte kulti, armė luftarake, stoli, objekte varrezash, arkitekturore, monedha e medalje. Njė pjesė e tyre janė me vlera tė spikatura artistike. Pėrsa i pėrket materialit tė pėrdorur, ato janė tė punuar nė strall, gurė, mermer, kockė, qeramikė, metale, qelq etj.

Ka objekte tė prodhimit lokal, por edhe tė ardhura pėrmes shkėmbimeve tregtare me vende tė afėrta e tė largėta.

Kjo ekspozitė do t'u shėrbejė si vizitorėve vendas, e sidomos nxėnėsve e studentėve,tė cilėt mund tė shohin konkretisht historinė e lashtė e vlerat e krijuara nga brezat paraardhės , ashtu edhe vizitorėve tė huaj qė duan tė njihen me traditat historike e kulturore tė qytetit e tė krahinės sė Shkodrės.

Muzeu vė nė dispozicion tė vizitorėve shpjegim tė kualifikuar dhe materiale udhėzuese e promocionale tė mjaftueshme.
 

Sektori i Historisė

Sektori i Historisė pėrmban Arkivin dokumentar dhe relike tė karakterit historik. Nė rrjetin muzeal tė Shqipėrisė ėshtė ndėr mė tė pasurit. Ai ndahet nė 55 fonde. Dokumentacioni ka tė dhėna pėr gjithė Prefekturėn e Shkodrės e mė gjėrė. Pjesa kryesore ėshtė nė origjinal dhe e shkruar nė shqip, italisht, frėngjisht, gjermanisht e serbisht.

Lėnda qė pėrmban ėshtė e karakterit historik, ekonomik, kulturor, artistik, gjuhėsor, arsimor, administrativ, muzeor, shoqėror, memorialistik. Aty ruhen edhe pėrkthime nė shqip e botimet e bėra nga Muzeu pas vitit 1949.

Pjesė e Arkivit ėshtė edhe videoteka me materiale historike tė filmuara nė Arkivin Qėndror tė Shtetit e me imazhe tė tjera (gjithėsejt mbi 3000). Gjithashtu, fonoteka me koleksionin e pllakave tė para tė gramafonit, tė regjistruara nė Shkodėr pas vitit 1953, dhe regjistrime orale tė kujtesės historike. Njė koleksion mė vete pėrbėjnė fotografitė, ku janė fiksuar ngjarje, personazhe individuale ose nė grup, monumente tė ndryshme, personalitete tė historisė etj.

Dokumenti mė i vjetėr konsiderohet njė pergamenė katėr faqesh ende e padeshifruar, pėr tė cilin mendohet se daton nė shek.XII - XIV.

Dokumentacioni tjetėr i shkruar vazhon me fillimin e shek.XIX, ku veēohen shkrime me alfabetin e vjetėr tė Shkodrės (1827).
 


Objekt arkeologjik Shek VII-VI P.K.

Pranė Muzeut ruhet dhe njė koleksion me objekte tė artit tė pikturės e skulpturės (105 punime).Veēohet njė basoreliev mesjetar, i punuar nė dru, qė paraqet Jezu Krishtin me 12 Apostujt, me tekste nė alfabetin cirilik. Veprat e tjera, shumica tė punuara me bojra vaji i datojnė fundit tė shek.XIX e vazhdojnė deri mė sot.


Pergamene e vjeter

 

Fondi i objekteve historike tė Muzeut pėrbėhet nga 4 koleksione kryesore qė dokumentojnė periudhėn nga shek.XV deri mė sot

1. Koleksioni i armėve: Pėrmban armė tė tė gjitha llojeve, prodhime vendi ose importi.

Artileri e lehtė (topa tė vegjėl),shek.XIV - XV.
 

  • Artileri e lehtė (topa tė vegjėl),shek.XIV - XV.
  • Armė zjarri, krahu ose brezi tė shek.XVII e nė vazhdim.
  • Armė tė ftohta tipesh tė ndryshėm,shek.XVIII - XX.pede. Ut a metus.
  • Predha furioze metalike tė madhėsive tė ndryshme (veēohen predhat prej guri tė shek.XV, mė masivet - deri mė 600 kg.)


2. Koleksioni i relikeve: Lidhet me ngjarje historike e personalitete tė shquara tė qytetit e krahinės sė Shkodrės (ndėr to: tė L.Gurakuqit, P.Vasės, Sh.Gjeēovit, B.Currit, D.Boriēit, Migjenit)

3. Koleksioni i vulave: Lidhen me veprimtarinė e institucioneve shtetrore, fetare a tė individėve tė ndryshėm tė qytetit e tė krahinės sė Shkodrės, por edhe tė shtetevetė huaja.

4. Koleksioni numizmatik (monedha e kartėmonedha tė periudhės moderne): Pėrmban prerje monetare ose letra me vlerė tė Shqipėrisė e tėdisa shteteve qė kanė patur marėdhėnie politike apo tregtare me Shkodrėn apo Shqipėrinė (shek.XIX - XX ). Kėtu veēohen kartėmonedhat e prera e tė qarkulluara nė Shkodėr mė 1920, kur qyteti iu bashkua pėrfundimisht shtetit shqiptar.

Sektori i Etnografisė

Ky sekor ka njė fond prej rreth 1500 objektesh qė u pėrkasin shek.18 - 20. Ato janė prodhime artizanale tė qytetit tė Shkodrės e zonave gjeo-etnografike tė pellgut tė tij: Dukagjinit, M.Madhe, Shllakut, Postrribės, Zadrimės, Anamalit, Krajės si dhe tė krahinave tė Pukės e tė Mirditės.

Njė pjesė e tyre janė prodhuar nga individė tė familjeve qytetare apo fshatare, kurse pjesa tjetėr prodhime tė mjeshtėrve tė punishteve artizananale tė qytetit tė Shkodrės duke ndjekur traditėn shekullore vendase, por edhe me elementė tė rinj, tė ndikuar nga kontaktet me kultura tė huaja, nė kohė tė ndryshme.

Materialet e pėrdorura pėr punimin e tyre janė kryesisht tė burimit vendas, por janė pėrdorur edhe materiale importi, kryesisht nė prodhimet qytetare e mė tepėr nė kohė tė vona, me futjennė treg tė materialeve tė industrializuara.
 


Japanxhė- veshje gruaje shkodrane

Objektet janė tė klasifikuara sipas funksionit nė:

Tekstile (veshje komplete ose elemente veshjesh, sende mobilimi tė ambienteve shtėpiake, si qylyma,perde, mbulesa tryeze, shtretrish.,strishe muri, etj.). Ruhen rreth 500 njėsi, nė njė gjendje relativisht tė mirė konservimi.

Nė punimin e tyre ėshtė pėrdorur dendur leshi, mėndafshi natyror, pambuku, liri, duke kryer ciklin e plotė tė procesit nė vend, sipas teknikave tradicionale, natyrisht nė njė proces evolutiv tė tyre. Vlen tė theksohet se ato shquhen pėr origjinalitet, dekoracion tė pasur, plot simbolikė e kolorit. Nė mėnyrė tė veēantė vlera tė rralla artistike pėrmbajnė veshjet, ku shpesh ėshtė pėrdorur filigrana me nuanca tė shumta ngjyrash. Po kėshtu qėndisjet me dorė tė tė pėlhurave prej mėndafshi, liri e pambuku tė shamive,kėllefėve, ēarēafėve etj.

Orendi druri me gdhenie si rafte, tryeza, karrige, elementė dekorativė tė interiorit tė banesave, me motive gjeometrike, floreale e zoomorfe. Gjithėsejt ruhen rreth 35 objekte tė tilla.

Enė tė pėrdorimit tė pėrditshėm, si kupa, pjata, tepsi,enė uji,etj, tangarė zjarri, tė punuara nė dru, qeramikė, porcelan, metale etj. Ato i pėrkasin jetės sė fshatit, kryesisht asaj baritore si dhe asaj qytetare.Prej tyre ruhen rreth 120objekte.

Objekte prej guri, elementė tė eksteriorit tė shtėpive qytetare, si gryka pusi, lugje, enė masive depozitimi, pjesė arkitekturore banesash etj, tė gdhendura me motive interesante e me forma origjinale.

Vegla pune tė mjeshtrive tė ndryshme, tė kovaēit, argjendarit, lėkurpunuesit, bakėrpunueit,drugėdhendėsit, armėpunuesit, etj. Ruhen rreth 200 objekte tė tilla.

Vegla muzikore tradicionale si lahuta, qifteli, fyej, zumare, saze etj. Ruhen rreth 50 copė.

Ka edhe objekte tė importuara kryesisht nga Italia e Turqia, sidomos paisje e orendi tė shtėpisė qytetare shkodrane: llampadarė, vazo, enė kuzhine e tryeze.

Bibliblioteka e Muzeut

Biblioteka e Muzeut qė nė themelimin e saj u ka shėrbyer dhe u shėrben jo vetėm punonjėsve tė brendėshėm, por edhe bashkėpuntorėve tė tij e studjuesve tė tjerė tė jashtėm.

Ajo ka arritur tė sigurojė njė fond relativisht tė pasur qė mbulon tė gjitha fushat e Albanologjisė, por edhe literaturė tjetėr, tė autorėve shqiptarė e tė huaj, nė shumė gjuhė tė botės, duke numėruar rreth 15.000 tituj.

Librat mė tė vjetėr i pėrkasin shekullit tė 17-tė, mund tė pėrmendim librin "Dottrina Christiana" tė P.Budit (1618), libri "Istoria di Giorgio Castrioto detto Scander - Begh" i G.Biemm-it (1742).

Njė vend tė veēantė zėnė koleksionet e librave, revistave e gazetave periodike qė nisin nga fundi i shek 19.

Fondi prej mbi 2000 vėllimesh i bibliotekės  tė familjes "Pipa" dhuruar Muzeut Historik tė Shkodrės, ia ka rritur edhe mė shumė vlerat kėsaj biblioteke. Pėrmendim kėtu, veēanėrisht koleksionin "Albania" tė F.Konicės dhe koleksionin "Shejzat" tė E.Koliqit. 
 

Veprimtaritė shkencore e promovuese

Muzeu Historik i Shkodrės ka grumbulluar tashmė njė eksperiencė tė mirė pėrsa i pėrket organizimit tė veprimtarive shkencore, duke bashkėpunuar ngusht me institucione shkencore- kulturore e intelektualė tė qytetit si dhe studjues vendas apo tė huaj qė hulumtojnė pėr historinė e traditat tona tė pasura lokale.

Veprimtaria kryesore nė kėtė sferė mbetet Seminari Ndėrkombėtar "Shkodra nė Shekuj", i cili nė vitin 2002 realizoi me sukses tubimin e pestė periodik tė tij.

Deri tani institucioni ka arritur tė hedhė nė shtyp materialet e katėr seminareve tė para (gjithėsejt 8 vėllime) dhe po pėrgatitet tė hedhė nė shtyp ato tė seminarit tė pestė.

Njė aspekt tjetėr ėshtė organizimi i simpoziumeve e konferencave shkencore qė hedhin dritė rreth ngjarjeve e personaliteteve tė historisė, kulturės e artit shkodran e kombėtar, materialet e tė cilave finalizohen nė botime monografike.

Muzeu vazhdon botimin e revistės shkencore- divulgative "Kumtari" qė ka nisur nė vitet '70 dhe ka arritur nė numrin e 8-tė tė saj.
 


Botime tė Muzeut Historik Shkodėr

Hapat e parė janė hedhur edhe nė botimin e guidave e materialeve tė tjera promocionuese tė karakterit turistik, si kontribut nė zhvillimin e turizmit nė qytetin e Shkodrės e zonėn pėrreth. Ndėr kėto shėnojmė: "Shkodra-guidė"(1994), albumi me kartolina "Fletore tė ikonografisė shqiptare (I)" dhe ėshtė nė shtyp njė tjetėr guidė, "Kėshtjella "Rozafa".

Pėrsa i pėrket publikimeve promocionale nga arkivi "Marubi" mund tė pėrmendim albumin "Gjurmė tė Historisė Kombėtare nė Fototekėn Marubi" (1982), Albumin "Albanie, Visage des Balkans", realizuar nė bashkėpunim me Ministrinė e Kulturės tė Francės nė vitin 1995 si dhe albumin “Marubi” botuar nė bashkėpunim me Ministrinė e Kulturės Rinisė dhe Sporteve nė tetor tė vitit 2003.
  
 
 
Copyright © 1997- ShkodraWeb